Mazda produkuje samochody, jak Takumi samurajskie miecze

Kilka dni temu otrzymałem ciekawy mailing, który skłonił mnie do kliknięcia i sprawdzenia co Mazda dla nas przygotowała.

Mailing kieruje nas do świetnie przygotowanej strony we flashu wraz z krótkimi filmami. Ten czołowy trwa ponad trzy i pół minuty i przenosi nas w świat japońskiej sztuki produkcji. Za wzór Mazda stawia Takumi – płatnerzy wykonujących samurajskie miecze. Pamiętam, jak kiedyś znajomy opowiadał mi, że wykonanie samurajskiego miecza w takiej technologi, jaką stosowano kiedyś kosztowałoby kilkadziesiąt tysięcy złotych i żadna maszyna nie jest wstanie wykonać obecnie precyzyjnie miecza tak lekkiego i mocnego zarazem, jakiego używali samuraje.

Mazda zdaje się to w swoim filmie potwierdzać, ale coś nie do końca mi tu pasuje. Film pokazuje, jak pracownicy tworzą każdą część samochodu wkładając w każdy profil całe swoje serce. Wśród nich pracownicy produkcyjni, którzy odbywają najpierw (uwaga!) dwuletnią praktykę.

By tak ceremonialnie produkować samochody, Mazda musi przyjmować chyba bardzo dużo nowych ludzi. W 2010 roku Mazda wyprodukowała o ponad 40% samochodów więcej niż w 2009r. W samych japońskich fabrykach produkcja wzrosła o 21%.

Film dostępny pod linkiem: http://www.mazda.pl/historie/the-craftsmen

I co wy na to? Czy ma to coś wspólnego z współczesną produkcją samochodów, którą znamy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.