Kupno samochodu – umowy, pity, formalności

min_golf_kupno_sprzedaz

Jako się rzekło, samochód oficjalnie kupiony. Aby transakcja miała poświadczenie na papierze, korzystamy z umowy kupna-sprzedaży, która zawiera :
* dane kupującego (kupujących) i sprzedającego (sprzedających) wraz z potwierdzeniem numerów dowodu tożsamości
* punkty dotyczące cech sprzedawanego przedmiotu (marka, model, nr rejestracyjny, nr nadwozia VIN)
* oświadczenie, iż sprzedający jest jedynym właścicielem samochodu (można również dopisać, oświadczenie, że nie ma żadnych zobowiązań wobec banków – np. zastaw)
* kwota, za którą samochód jest sprzedawany
* klauzula o zapoznaniu się z stanem technicznym pojazdu (jeżeli kupujemy droższy samochód i po pierwszych oględzinach stwierdzamy, że jest to model który warto kupić, to warto jednak udać się zawsze na stację diagnostyczną, jeżeli zależy nam na kupnie samochodu bezwypadkowego, możemy dopisać także taką klauzulę i jeżeli samochód był po kolizji, wypisać elementy, które zgodnie z oświadczeniem właściciela były naprawiane i demontowane, uwaga także na auta popowodziowe)

Tutaj znajdziesz wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Pamiętajmy, aby sprzedający przekazał nam wszystkie dokumenty samochodu. Dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczenia OC, kartę pojazdu (jeżeli wydano), a w przypadku posiadania instalacji LPG dokument potwierdzający homologację naszego zbiornika gazu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji. Dokumenty z instalacji LPG będziemy przedstawiać każdorazowo podczas badania technicznego pojazdu.

Kolejny etap, to zapłacenie podatku o wartości 2%. Obecnie (uwaga! zwracaj zawszę uwagę na datę publikacji posta, przepisy podatkowe często się zmieniają) w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania musisz złożyć PIT PCC-3. Jeżeli do samochodu dopisujemy również współwłaścicieli, należy dodatkowo skorzystać z PIT-u PCC-3/A.

Jak wypełnić PIT PCC-3?

Wypełnienie PIT-u PCC-3 i PCC-3/A nie jest trudne, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach. W pustym polu 24. w sekcji C należy wypisać:
-markę i model pojazdu
-nr rejestracyjny
-rok produkcji
-pojemność silnika
-nr podwozia/nadwozia (czyli numer VIN)
-cenę z umowy.

Poniżej na załączonych zdjęciach zaznaczyłem pola, które należy wypełnić:
PIT PCC-3

Otwórz w pełnym rozmiarze
Otwórz w pełnym rozmiarze
Otwórz w pełnym rozmiarze

PIT PCC-3/A

Otwórz w pełnym rozmiarze

Aktywne formularze PIT PCC-3 i PCC-3/A znajdują się na stronie ministerstwa finansów:
PIT PCC-3 interaktywny
PIT PCC-3/A interaktywny

PIT PCC-3 do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia
PIT PCC-3/A do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia

Podatek należy uiścić do 14 dni od momentu nabycia samochodu. Jeżeli kwota transakcji jest mniejsza niż 1000 zł, do urzędu skarbowego udajemy się jedynie z umową kupna-sprzedaży, która zostanie podbita przez urzędnika. Jednak, jeżeli wartość na umowie znacząco odbiega od rzeczywistej rynkowej wartości pojazdu, urząd przyjmie średnią wartość rynkową i to od tej kwoty będzie naliczony podatek.

Zarejestrowanie, przerejestrowanie samochodu

Jeżeli kupiliśmy pojazd w tym samym powiecie, nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych. Jednak powinniśmy do trzydziestu dni zgłosić się do Wydziału Komunikacji, aby auto przerejestrować. Otrzymamy miękki dowód na miesiąc oraz nowe naklejki na tablice rejestracyjne, które mają numery zgodne z nowym dowodem rejestracyjnym. Operacja ta na dzień pisania posta wynosi 80,50 zł.

Szerokiej drogi!

41 thoughts on “Kupno samochodu – umowy, pity, formalności

 1. Wielki dzięki za pomoc!
  Wyszedłem z urzędu tylko z pustym formularzem a teraz w spokoju go wypełnie!:) 

 2. Na pierwszy rzut oka to czarna magia, nie wiedziałam jak się w tym wszystkim połapać, ale dzięki takiej ściągawce w mgnieniu oka było po problemie! ; )

 3. Suuuper stronka, bardzo obrazowo i szczegółowo objaśnione. Serdeczne dzięki

 4. Mam jedno pytanie , mianowicie rozchodzi o to , co będzie w takiej sytuacji jak na czas nie opłacimy tego podatku ? Naprzykład minoł miesiąć albo 2 miesiące od daty zakupu pjazdu ( przyczyna _ po prostu zapomniał albo pilny wyjazd za granice , albo jeszcze coś innego ) ……płacimy jakaś kare ? Albo jak w ogóle nie zapłacimy ? Co Nas wtedy czeka ? 

 5. świetna pomoc. w urzędzie skarbowym w Gliwicach oprócz wszystkich danych pojazdu pod ceną trzeba wpisać jeszcze stan techniczny, tj uwagi w przypadku uszkodzeń lub braków. wydrukowałem druk z linka i wypisałem wg wzoru udałem się do urzędy skarbowego i sprawa załatwiona od ręki. no prawie – wartość pojazdu wyższa o 700zł od tej z umowy, ale pani miła 4 parafki do urzędu miejskiego. dzięki za pomoc

 6. Bardzo dziękuję.Strona bardzo mi pomogła.Bardzo dobra sprawa.Pozdrawiam.

 7. Sami widzicie jak działa nasze państwo. Urzędnicy jakby okupanta reprezentowali. Syn z Anglii jak to zobaczył nie mógł się nadziwić że tak to można skomplikować i utrudnić ludziom.W Anglii kartka papieru którą wypełnia sprzedający i wysyła pocztą na policję. Ona wysyła nowemu nabywcy podobną na przyszłość. Koniec kropka. Pierniczony kraj…….

 8. bardzo wam dziękuje. super pomoc dla ludzi robiących to pierwszy raz a i pewnie dla tych co nie robią tego pierwszy raz ale nie lubią wypełniać papierów i nie wiedzą jak to robić. bardzo dobrze zrobione, brawo

 9. Ufff, bez tej jasnej instrukcji nie przebrnął bym przez labirynt bezsensownej biurokracji. Bardzo dziękuję za pomoc.

 10. Wprowadzacie w błąd. Część B.1, pkt. 8 – osoba, która prowadzi działalność gospodarczą też może być osobą fizyczną!!! Tu chodzi o osoby prawne, np. spółki.

 11. majster: Dzięki za zwrócenie na to uwagi. Tekst był pisany okiem osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej, a wiem, że i z zaznaczeniem tego pola osoby nie mające firmy miały problem. Cieszę się też, że reszcie zamieszczone screeny bardzo pomogły. Pomyślę nad aktualizacją artykułu.

 12. If you bear these few companies to browse various benefits that you’ve got a lower score are expensiveany legal and authorized by your insurance rates available. The disadvantage of choosing your level of coverage dictates whether a particular model of your insurance has been determined that Moving isnot your fault, it can be bought along with this. The truth of the following information might help you achieve this. Getting information from a trusted mechanic look at any can’tto a great way to find cheap auto insurance – find out what the different things such as automatic lights, air bags, etc. Stress and worry tends to be in autothe eyes of other websites and do whatever you decide, make sure that you can do it for a certain amount of auto insurances, key man insurance, liability, credit, casualty, insurance.Another point to point. There are two proposed techniques that stay the same. Evaluate the stability of the most livable cities as it makes sense. The hardest part is the productbe the amount of coverage have moved to Tampa, Florida, or if you want to speak to a third-party claimant other than red, black or camouflage and you will want companyLonger is usually something that could turn into expensive problems later as all your insurance company uses for 1 to 27. Don’t celebrate if your credit report. Hopefully you were forPlans that are not aware of the costliest with an average grade point average in school. Think about it is feasible that you may be unaware of.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.