Kupno samochodu – umowy, pity, formalności

 

Jako się rzekło, samochód oficjalnie kupiony. Aby transakcja miała poświadczenie na papierze, korzystamy z umowy kupna-sprzedaży, która zawiera :
* dane kupującego (kupujących) i sprzedającego (sprzedających) wraz z potwierdzeniem numerów dowodu tożsamości
* punkty dotyczące cech sprzedawanego przedmiotu (marka, model, nr rejestracyjny, nr nadwozia VIN)
* oświadczenie, iż sprzedający jest jedynym właścicielem samochodu (można również dopisać, oświadczenie, że nie ma żadnych zobowiązań wobec banków – np. zastaw)
* kwota, za którą samochód jest sprzedawany
* klauzula o zapoznaniu się z stanem technicznym pojazdu (jeżeli kupujemy droższy samochód i po pierwszych oględzinach stwierdzamy, że jest to model który warto kupić, to warto jednak udać się zawsze na stację diagnostyczną, jeżeli zależy nam na kupnie samochodu bezwypadkowego, możemy dopisać także taką klauzulę i jeżeli samochód był po kolizji, wypisać elementy, które zgodnie z oświadczeniem właściciela były naprawiane i demontowane, uwaga także na auta popowodziowe)

Tutaj znajdziesz wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu.
Pamiętajmy, aby sprzedający przekazał nam wszystkie dokumenty samochodu. Dowód rejestracyjny, polisę ubezpieczenia OC, kartę pojazdu (jeżeli wydano), a w przypadku posiadania instalacji LPG dokument potwierdzający homologację naszego zbiornika gazu oraz wyciąg ze świadectwa homologacji sposobu montażu instalacji. Dokumenty z instalacji LPG będziemy przedstawiać każdorazowo podczas badania technicznego pojazdu.

Kolejny etap, to zapłacenie podatku o wartości 2%. Obecnie (uwaga! zwracaj zawszę uwagę na datę publikacji posta, przepisy podatkowe często się zmieniają) w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania musisz złożyć PIT PCC-3. Jeżeli do samochodu dopisujemy również współwłaścicieli, należy dodatkowo skorzystać z PIT-u PCC-3/A.

Jak wypełnić PIT PCC-3?

Wypełnienie PIT-u PCC-3 i PCC-3/A nie jest trudne, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach. W pustym polu 24. w sekcji C należy wypisać:
-markę i model pojazdu
-nr rejestracyjny
-rok produkcji
-pojemność silnika
-nr podwozia/nadwozia (czyli numer VIN)
-cenę z umowy.

Poniżej na załączonych zdjęciach zaznaczyłem pola, które należy wypełnić:
PIT PCC-3

Otwórz w pełnym rozmiarze
Otwórz w pełnym rozmiarze
Otwórz w pełnym rozmiarze

PIT PCC-3/A

Otwórz w pełnym rozmiarze

Aktywne formularze PIT PCC-3 i PCC-3/A znajdują się na stronie ministerstwa finansów:
PIT PCC-3 interaktywny
PIT PCC-3/A interaktywny

PIT PCC-3 do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia
PIT PCC-3/A do samodzielnego wydrukowania i wypełnienia

Podatek należy uiścić do 14 dni od momentu nabycia samochodu. Jeżeli kwota transakcji jest mniejsza niż 1000 zł, do urzędu skarbowego udajemy się jedynie z umową kupna-sprzedaży, która zostanie podbita przez urzędnika. Jednak, jeżeli wartość na umowie znacząco odbiega od rzeczywistej rynkowej wartości pojazdu, urząd przyjmie średnią wartość rynkową i to od tej kwoty będzie naliczony podatek.

Zarejestrowanie, przerejestrowanie samochodu

Jeżeli kupiliśmy pojazd w tym samym powiecie, nie musimy zmieniać tablic rejestracyjnych. Jednak powinniśmy do trzydziestu dni zgłosić się do Wydziału Komunikacji, aby auto przerejestrować. Otrzymamy miękki dowód na miesiąc oraz nowe naklejki na tablice rejestracyjne, które mają numery zgodne z nowym dowodem rejestracyjnym. Operacja ta na dzień pisania posta wynosi 80,50 zł.

Szerokiej drogi!
Przeczytaj także: Czy hybryda ma sens?

48 thoughts on “Kupno samochodu – umowy, pity, formalności

 1. Wielki dzięki za pomoc!
  Wyszedłem z urzędu tylko z pustym formularzem a teraz w spokoju go wypełnie!:) 

 2. Na pierwszy rzut oka to czarna magia, nie wiedziałam jak się w tym wszystkim połapać, ale dzięki takiej ściągawce w mgnieniu oka było po problemie! ; )

 3. Mam jedno pytanie , mianowicie rozchodzi o to , co będzie w takiej sytuacji jak na czas nie opłacimy tego podatku ? Naprzykład minoł miesiąć albo 2 miesiące od daty zakupu pjazdu ( przyczyna _ po prostu zapomniał albo pilny wyjazd za granice , albo jeszcze coś innego ) ……płacimy jakaś kare ? Albo jak w ogóle nie zapłacimy ? Co Nas wtedy czeka ? 

 4. świetna pomoc. w urzędzie skarbowym w Gliwicach oprócz wszystkich danych pojazdu pod ceną trzeba wpisać jeszcze stan techniczny, tj uwagi w przypadku uszkodzeń lub braków. wydrukowałem druk z linka i wypisałem wg wzoru udałem się do urzędy skarbowego i sprawa załatwiona od ręki. no prawie – wartość pojazdu wyższa o 700zł od tej z umowy, ale pani miła 4 parafki do urzędu miejskiego. dzięki za pomoc

 5. Bardzo dziękuję.Strona bardzo mi pomogła.Bardzo dobra sprawa.Pozdrawiam.

 6. Sami widzicie jak działa nasze państwo. Urzędnicy jakby okupanta reprezentowali. Syn z Anglii jak to zobaczył nie mógł się nadziwić że tak to można skomplikować i utrudnić ludziom.W Anglii kartka papieru którą wypełnia sprzedający i wysyła pocztą na policję. Ona wysyła nowemu nabywcy podobną na przyszłość. Koniec kropka. Pierniczony kraj…….

 7. bardzo wam dziękuje. super pomoc dla ludzi robiących to pierwszy raz a i pewnie dla tych co nie robią tego pierwszy raz ale nie lubią wypełniać papierów i nie wiedzą jak to robić. bardzo dobrze zrobione, brawo

 8. Ufff, bez tej jasnej instrukcji nie przebrnął bym przez labirynt bezsensownej biurokracji. Bardzo dziękuję za pomoc.

 9. Wprowadzacie w błąd. Część B.1, pkt. 8 – osoba, która prowadzi działalność gospodarczą też może być osobą fizyczną!!! Tu chodzi o osoby prawne, np. spółki.

 10. majster: Dzięki za zwrócenie na to uwagi. Tekst był pisany okiem osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej, a wiem, że i z zaznaczeniem tego pola osoby nie mające firmy miały problem. Cieszę się też, że reszcie zamieszczone screeny bardzo pomogły. Pomyślę nad aktualizacją artykułu.

 11. Ładnie wytłumaczone, bardzo przejrzyście i duuuży plus za wzór druku do opodatkowania.

 12. Artykuł pomocny jednakże na dzień 10.03.2020 w załączniku
  PCC-3/A (druk PCC-3/A (3) w pozycji 1. wpisuje się pesel współwłaściciela , w poz. B (całym) dane współwłaściciela, w poz. C (całej) dane właściciela, w poz E.1. dane i podpis współwłaściciela, w poz. E.2. dane i podpis właściciela. Zasięgnięte u źródła tj. W urzedzie skarbowym. Pozdrawiam.

 13. Serdecznie dziękujemy, naprawdę super wytłumaczone. Szukając pomocy dla mojej mamy do wypełnienia dokumentów, dopiero tutaj znalazłam dla niej pomoc. Naprawdę cudownie wytłumaczone i przejrzyste.
  Post bardzo pomocny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.